Vespral Gran Reserva 2013

Nazwa wina: Vespral Gran Reserva 2013
Rodzaj wina: Czerwone, Wytrawne
Miejsce zakupu: Lidl
Ocena DO TRZECH DYCH:
Cena: 14,99 PLN

 

Here we go again… Gran Reserva za cenę paczki fajek. Winogrona, praca, dębowa beczka i 5 lat miejsca magazynowego… Jak to się spięło? Nie chcemy wiedzieć. Mniej wiesz – lepiej śpisz. Przystąpmy do degustacji.

Vespral Gran Reserva 2013
14,99zł
Lidl
Czerwone, wytrawne

Aromat nie jest ani specjalnie silny, ale za to też niezbyt bogaty. Są nuty dojrzałej czarnej porzeczki, nieco dżemu, sporo też nieco kwaśnej wiśni z pestką. Nuty beczkowe wcale nie są tak mocno zaakcentowane jak można się było spodziewać – jest nieco gorzkiej czekolady, odrobina dosłownie wanilii, muśnięcie skóry. I to wszystko. Daleko mu do dębowych potworków okupujących półkę hiszpańskich reserv poniżej trzech dych. To dobrze – aromat jest kulturalny i przyjemny, można wąchać nawet dłuższą chwilę.

W ustach zarysowana kwasowość, trochę odstająca od całości i zwracająca na siebie uwagę. Smak jest w sumie dość banalny, czarna porzeczka z mleczną czekoladą, na finiszu dostajemy całkiem gładkie taniny, trochę rozgrzewania przełyku alkoholem i pieprzem, po czym wino szybko odchodzi w zapomnienie i trzeba się wspomagać kolejnym łykiem, w związku z czym już przy końcu pisania recenzji szumi mi w głowie.

No więc tak, w kategorii hiszpańska reserva – to wino jest słabe. Ale ludzie, paczka Marlboro jest droższa od tej flaszki. Wino może nie zachwyciło, ale nie odrzuciło, jest dość zgrabnie skrojone, ma swoje wady, ale nic dyskwalifikującego. A w kategorii długo beczkowanych win w tej kategorii cenowej to prawie cud.

3,5/5