Portada Vinho Verde

Nazwa wina: Portada Vinho Verde
Rodzaj wina: Białe, Wytrawne
Miejsce zakupu: Auchan, Carrefour
Ocena DO TRZECH DYCH:
Cena: 20-25zł PLN

 

Flaszki spod szyldu Portada są szeroko dostępne i wielu z nas kojarzy je z półek w różnych wersjach kolorystyczno-smakowych. Jak wskazuje nazwa, to wina z Portugalii, a konkretnie z okolic Lizbony. Jednak na fali popularności vinho verde, nie dziwi, że producent sięgnął dalej na północ, by pod swoją marką zrobić także to specyficzne wino.

Portada Vinho Verde
Szeroko dostępne
20-25zł
Portugalia, Vinho Verde

Nos o średniej mocy, ale wystarczającej by łatwo wyodrębnić książkowe zapachy białych kwiatków, dojrzałej cytryny, jabłka i brzoskwini. Pachnie owocowo i bezpośrednio, o żadnej zniuansowanej głębi nie ma mowy, ale ciężko uznać to za minus przy Vinho Verde. Mogłoby mieć więcej świeżości, ale wąchanie przede wszystkim daje radochę,

Sporo delikatnych, ulotnych bąbelków i strzał cytrynowej kwasowości dają mocno orzeźwiający efekt. Zdecydowanie owocowo: znajdziemy limonkę, zielone i żółte jabłko, trochę tropików w rodzaju mango i zimowego melona oraz szybkie muśnięcie grejpfruta. Ciało, jak można się było spodziewać, bardzo lekkiej wagi, ale udało mu się obronić przed wodnistością. Pozostawia dość krótki, kwaskowo-jabłkowy posmak.

Póki co jedna z lepszych Portad, jaką dane nam było spróbować. Udało się zrobić VInho Verde nieskomplikowane, ale reprezentujące szalenie popularny styl: leciutkie, musujące, odpowiednio aromatyczne, orzeźwiające. Na pewno nie dzieło sztuki, ale dobra, rzemieślnicza robota, w sam razy na ciepłe wieczory na balkonie.

3,25/5