Biała Ośmiornica

Nazwa wina: Crudo Catarratto Zibibbo
Rodzaj wina: Białe, Wytrawne
Miejsce zakupu: Biedronka
Ocena DO TRZECH DYCH:
Cena: 39,99 PLN

 

W Biedronce powracają dwie etykiety znane już z przeszłości. Obrazek ośmiornicy niektórych może przestraszyć, fanom Lovecrafta skojarzy się z Cthulhu, a łakomczuchom - z dobrym, nadmorskim jedzonkiem. Czyli nikt nie przejdzie obok niego obojętnym, a o to właśnie chodzi: by nie być obojętnym, zwłaszcza że wino jest naprawdę dobre.

 

Zarówno catarratto i zibibbo to dwie lokalne odmiany z południa Włoch. Legendy mówią, że pochodzą jeszcze z czasów, gdy Grecy kolonizowali te ziemie. Być może tkwi w tym ziarno prawdy, jednak znacznie pewniejsza jest sprawdzona cecha obu szczepów: możliwość produkowania z nich wina o dobrym balansie słodycz/wytrawność, co, biorąc pod uwagę gorący klimat wyspy, wcale nie jest takie łatwe.

 

Tak jest w rzeczywistości. Wino intensywne w aromatach, dojrzałe wczesnojesienne owoce (gruszki, renglody), suszone jabłka, do tego troszkę mineralnej oleistości i białego pieprzu. Czyste, pełne i dobrze zbalansowane. Nie piłbym go do ośmiornicy (trochę zbyt niska kwasowość), ale do makaronów z dodatkiem drobiu - jak najbardziej. Dobrze sprawdzi się przy spaghetti z kurkami (sezon się zaczyna), pieczonego kurczaka, nawet jakiegoś drobiowego szaszłyka z grilla. Ma zatem sporo zastosowań, weekend się zbliża, a Wy zróbcie coś z tą informacją ;)