KONKURS! - II Świętokrzyski Festiwal Wina

program3

Konkurs!

Odpowiedz na pytanie:

Kiedy powstała pierwsza pisana wzmianka o winnicach w Świętokrzyskim

a. 1140
b. 1226
c. 1436
I wygraj podwójne zaproszenie na Festiwal Wina w Hotelu Bristol Art&Medical Spa. Odpowiedź wyślij na biuro@dotrzechdych.pl możesz też napisać do nas na facebooku.
Na odpowiedzi czekamy do jutra (tj. 2.08.2018) do godziny 12:00.

O festiwalu


Miłośnicy wina będa zachwyceni – w sobotę 4 Sierpnia najlepszych win z naszego regionu spróbujecie na kolejnej edycji Świętokrzyskiego Festiwalu Wina. W ogrodach Hotelu Bristol Art&Medical Spa w Busku-Zdroju, winiarze z różnych części województwa świętokrzyskiego będą rozpieszczać uczestników Festiwalu kilkunastoma rodzajami wina ze swoich piwniczek.

Świętokrzyskie Winnice, fundacja, która organizuje Festiwal przygotowała dla gości oprócz samego wina również inne atrakcje.

To będzie prawdziwe święto wina. Gościom chcemy zaoferować nie tylko degustacje i możliwość zakupienia butelki wina – mówi Elżbieta Woźniak prezes Fundacji, a jednocześnie właścicielka jednej z winnic. – Zorganizowaliśmy pokazy kulinarne, sommelierskie oraz to, co nasi goście uwielbiają najbardziej, czyli dużo rózmów o winie bezpośrednio z winiarzami.

Podczas festiwalu goście bedą mogli skosztować win z Winnicy AVRA położonej koło Szydłowa, Winnicy Carolus niepodal Rytwian, Winnicy Sandomierskiej koło Sandomierza i Winnicy TERRA spod Opatowa. Winiarze opowiedzą jak powstaje wino białe a jak czerwone i w jaki sposób wytwarza się wina różowe. Dla gości przygotowano prezentacje o produkcji wina oraz jego historii w regionie.

W kwietniu otworzyliśmy wystawę o historii winiarstwa świętokrzyskiego w opatowskich podziemiach. Jej część zaprezentujemy w formie multimedialnej podczas Festiwalu i będziemy chcieli przenieść gości 900 lat wstecz, gdy w naszym regionie sadzono pierwsze krzewy winorośli – mówi Maciej Glinka współorganizator Festiwalu.

A że do wina zawsze pasują drobne przekąski lub dobre dania, to nie zabraknie również lokalnych produktów regionalnych oraz wykwintnych dań. – Na naszych gości czekają kieliszki z winami regionalnymi ale również regionalne przekąski jak wyjątkowe sery, długodojrzewające wędliny, miody – mówi Wojciech Tworek, szef hotelu Bristol. – Szef naszej kuchni zdradzi tajniki i zaprezentuje, podczas specjalnego pokazu kulinarnego, sposoby wykorzystywania w kuchni win białych i czerwonych.

Organizatorzy, podobnie jak w zeszłym roku, postawili na luźną atmosferę. Z kieliszkiem w ręku będzie można chodzić po ogrodach Hotelu Bristol, odpocząć przy muzyce na leżakach, porozmawiać z winiarzami przy kieliszku wina. A wieczorem dla gości przygotowano koncert.

Bilety na wydarzenie, w cenie 50zł/osoba, można jeszcze rezerwować pod adresem festiwal@biristolbusko.pl  lub bezpośrednio w hotelu.

Zobacz koniecznie