Dwa Malbeki na dzień Malbeca.

Fine Wine Do Trzech Dych Pl 8

Los Haroldos to taki nasz klasyk – pewniak, winna deska ratunku, gdy akurat na szybko, bez researchu potrzebujemy solidnej czerwieni, i nie bolą nas trzy dychy z groszem. Niedawno do towarzystwa szeroko dostępnych malbeków dołączył też Nampe – wino butelkowane przez tych samych ludzi (jeśli dobrze rozszyfrowujemy zlepek literek na kontretykiecie), ale nieco tańsze. Jak wypadają te dwa wina w bezpośrednim porównaniu? Czy warto dorzucić do Los Haroldosa, czy Nampe robi robotę wystarczająco? Let’s check.

Fine Wine Do Trzech Dych Pl 8
Nampe Malbec 2019
25-30zł
Czerwone, wytrawne

W nosie przewaga czerwonych owoców – dojrzałe maliny, wiśnie, nieco śliwki węgierki z odrobiną czekolady śmietankowej. Nie jest to aromat przesadnie intensywny, ale przyjemny, z dobrą jakością owocowych nut.

W ustach średnia kwasowość, nawet średnia z plusikiem, przyjemny, dość długo utrzymujący się w ustach jagodowo-wiśniowy smak z odrobiną pieprzu na finiszu, niezłą dawką młodych, lekko chropowatych tanin i odrobiną alkoholowego rozgrzewania na finiszu.

Niezłe to jest wino, to na pewno. Młode, z charakterem i wigorem. Nieco brakuje mu drugiego dna i elegancji, ale już taki jego młodzieńczy urok. Z gąszcza nieznanych butelek do trzech dych na pewno warto po niego sięgnąć.

3,75/5

--
Fine Wine Do Trzech Dych Pl 9
Los Haroldos Malbec 2019
30-38zł
Czerwone, wytrawne

W nosie czerwone owoce – maliny, wiśnie, śliwki, dobra jakość owocu i nawet jakaś głębia aromatu. Na drugim planie nuty czekoladowo – ziołowe w ilości zaznaczonej, ale niewybijającej się. Jest w tym aromacie jakaś harmonia i elegancja.

W ustach średnia kwasowość, odrobinę łagodniejsza niż w Nampe, smak wiśni, śliwek, z delikatną nutą ziołową i gorzkiej czekolady, przyjemnie długo zostaje w ustach. Na finiszu przyjemna pieprzność i zaznaczona, choć nieco gładsza niż u poprzednika tanina.

Wino jest dobre, jak zawsze. Podobne do Nampe, nawet bardzo. Jest jednak od niego nieco elegantsze, bardziej harmonijne, ma lepszy balans kwasowości i tanin, gładszy finisz. Czy warte jest to dopłaty ok. 10zł? Jeśli nie boli was ta sumka, to tak. Jeśli boli – Nampe zrobi robotę.

4,25/5

Zobacz koniecznie