Ładny krzaczek

Nazwa wina: Esenzia Old Vine Tempranillo 2015 Bodegas Tempore
Rodzaj wina: Czerwone, Wytrawne
Ocena DO TRZECH DYCH:
Cena: 29,07 PLN

 

Stare wino nie zawsze jest rarytasem. Na ogół nie. Ale wino ze starych krzewów to zupełnie inna sprawa. Mówiąc w skrócie - owoce rosnące na wiekowych krzakach (na ogół mają one od około 40 lat wzwyż) są bardziej esencjonalne w smaku i mają bukiet bardziej złożony od tych, które wyrosły na krzewach młodszych. Oczywiście - przekłada się to na wrażenia zamknięte w butelce.

 

Otwieramy zatem flaszkę, nalewamy do kieliszka, wąchamy, smakujemy... Aromaty ciekawe - na początku dżemowe owoce, które później szybko ulatują i pojawiają się tony miętowo - kamforowe, a po nich trochę lukrecji i anyżku. W ustach też nieźle - najpierw krótka fala słodyczy, po niej soczyste wiśnie i czereśnie, a po nich - smak rodzynek. Ten ostatni jest, jak na mój gust, trochę za silny, ale to już kwestia indywidualnych upodobań. Na pewno nie jest to wadą. Natomiast dużą zaletą tego wina są owocowość i kwasowość nie zabite beczką, a ta zbrodnia w Hiszpanii zdarza się dość często.

 

Przy okazji: 29,07 to cena, którą za butelkę tego tempranillo zapłacicie gdy zamówicie jego 6 flaszek. Normalna cena to 32,30 zł. Tak czy owak to niezłe pieniądze za takiej jakości, organiczne wino. Szczegóły na stronie Zielonych Butelek